Logolarımız

Logo İle İlgili Açıklama

Logoyu oluşturan metin dışındaki görsel, evreni aydınlatan güneşin soyutlanmış halidir. Aydınlatma ve ışık saçma kavramlarının üniversite kavramı ile ilişkilendirilmesi tasarlanan logonun ana temasıdır. Üniversite kavramının eğitim ve öğretim aracılığıyla ülkenin geleceğine referans vermesi ve ışık tutması, güneşin ışık vererek çevresini ve hatta tüm dünyayı aydınlatmasıyla özdeşleştirilmiştir. Logoda kullanılan küresel özelliği ön planda tutulan yarım küre şeklindeki güneş stilizasyonunda Hitit Uygarlığı’nın bir parçası olan güneş kursunun iç kısmındaki dokulardan faydalanılmıştır. Güneşte kullanılan bu doku aracılığıyla Üniversiteye de adını veren Hitit Uygarlığı’na biçimsel bir gönderme yapılmak istenmiştir.

Ayrıca Hitit Güneşi’nin yarım küre şeklinde kullanılmasının amacı da özellikle doğan güneşin ifade edilmek istenmesidir. Logonun tasarımı kısa bir deyişle  Hitit Güneşi’nin modernize edilerek soyutlanmış halidir. İndirmek için  tıklayınız.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Hitit Üniversitesi Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 ÇORUM